Litiumbatterier väger mindre än andra laddbara batterier och passar därför utmärkt i bärbara applikationer. Idag används litiumbatterier dagligen av i stort sett alla då de förekommer i mobiltelefoner, laptops och eldrivna fordon. Men vid fel utförande kan de orsaka stor skada och är därför klassade som farligt gods av FN.
För att förhindra olyckor vid transport och användning ställs det krav på olika certifieringar, de vanligaste certifieringarna är UN38.3 för transport och IEC62133 för att säkerställa internationell driftsstandard. Batteriet måste genomgå en serie tester för att få certifieringarna och när det klarat testerna vet du att ditt batteri är säkert att både transportera och använda. Vid tillverkning av nya batteripack som består av redan certifierade celler måste det nya batteripacket certifieras på nytt, även att cellerna i sig redan är certifierade.
När du sedan importerar och säljer batterierna i Sverige har du ett producentansvar som gör dig skyldig att deklarera dessa och rapportera till Naturvårdsverket. Köper du dina batterier genom oss hjälper vi dig med certifieringarna och ser även till att sköta batteriedeklarationen åt er.
Emil Jidskog
Produktansvarig
075-242 45 53
OEM Electronics AB
Box 1025 (Förrådsvägen 2)
573 29 TRANÅS
OEM Electronics AB
Dalagatan 4
573 42 TRANÅS
075 - 242 45 00
info@oemelectronics.se
www.oemelectronics.se