Skip to main content
19 Maj 2021

Nya termiska material som inte behöver härda

Vår leverantör Parker Chomerics utökar sitt sortiment med två dispenserbara termiska material som inte kräver någon härdning efter dispenseringen.

Produkterna ingår i THERM-A-GAP-serien och består av en komponent, vilket gör att de är väldigt enkla att hantera. Produkterna kan dispenseras för hand, men vid större volymer är en automatiserad dispensering bäst.

THERM-A-GAP GEL 37 är en vidareutveckling av Parkers mest populära produkt, THERM-A-GAP GEL 30. Den största skillnaden är att flödeshastigheten har ökat från 20 till 30 g/min och med mycket mindre variation. Den termiska konduktiviteten har ökat från 3,5 till 3,7 W/m*K. Denna produkt är även billigare än föregångaren.

THERM-A-GAP GEL 75 är seriens nya flaggskepp som passar utmärkt att använda inom telekom, IT, bilindustri och kraftelektronik. Materialet har en termisk konduktivitet på hela 7,5 W/m*K. Det har en hög och välkontrollerad flödeshastighet på 30 g/min och en hög långtidstillförlitlighet vid temperaturcykling mellan -40°C-125°C.


alma salovic
Alma Salovic
Produktansvarig
075-242 45 69

Kontakta mig


Senaste nytt

Nyheter
Vi har en tydlig målsättning på OEM Electronics: att halvera våra CO2-ut...
Nyheter
Letar du efter en lödstation som klarar de allra minsta ytmonterade komp...
Nyheter
Värmehantering är en av de största utmaningarna vid utvecklingen av EV-l...
Nyheter
Utforska vårt sortiment av PTC-värmare och flexibla värmare, designade f...

Kontor

OEM Electronics AB
Box 1025 (Förrådsvägen 2)
573 29 TRANÅS

Leveransadress

OEM Electronics AB
Dalagatan 4
573 42 TRANÅS

Kontakt

Öppettider växeln:
08:00-16:30 

075 - 242 45 00
kundsupport@oemelectronics.se